Yeni A99 Testi ve Neden A99 Diğer Tam Kareler Kadar Yoğun İlgi Görmüyor?


Sony A99’un farklı A-Mount lensler ile yapılmış olan test videoları.

Bu yazımızda Sony A99’un görüntü kalitesini analiz edelim fakat bunu yaparken henüz yazılım güncellemesinin çıkmadığını belirtmek istiyoruz.

Sony A99 çıkmadan önce, çıktıktan sonra bir çok test çekimleri ( tweakers Dcfever dan görebilirsiniz) ve ISO denemeleri yapıldı (görmek için tıklayınız) . Ve Flickr üzerinden de 0.90 yazılım versiyonlu örnekleri görebilirsiniz. Biraz daha fazlasını isteyenler için  Nikola Ovcharski nin fotoğraflarına bakabilir. Son olarak bir video da youtubedan.

 Yukarıdaki örnek fotoğraflar, videolar, ISO testleri Sony Alpha 99 un diğer tam kare (full frame) rakiplerinden ne kadar önde olduğunu gözler önüne sermekte,  Amazon US  satışlarına bakıldığında satış durumunun hiç te parlak olmadığı görünüyor. Tabi zaman içinde ne olur bilinmez.

Son bir not; Sony yöneticilerine Sony Alpha 99 da 60p video kaydında neden 36mp değil de 24mp kullanıldığı sorulduğunda gelen yanıt, günümüz sensör teknolojisinde 24mp nin daha iyi sonuç vermesi.

5 thoughts on “Yeni A99 Testi ve Neden A99 Diğer Tam Kareler Kadar Yoğun İlgi Görmüyor?

  • 3 Kasım 2012 tarihinde, saat 22:46
   Permalink

   hocam bana kullanmak istediğiniz lens setini yazar mısınız rica etsem. yani hangi lensi aradınız da bulamadınız(ortalama bir kullanıcı için/tabiki bazı lenslerin eksik olduğu kesinlikle doğru bir tespit). buraya yazın canikondaki lens setinizi bende buraya sony karşılıklarını ve TR fiyat karşılaştırmasını yapayım.

   Yanıtla
  • 29 Eylül 2013 tarihinde, saat 02:08
   Permalink

   Sony nin lenslerini zeiss firması yapıyor. Pahalı olmaya hakları var, adamlar dünyanın en iyi lenslerini üretiyorlar. Tranlucent mirrordan doğan ışık kaybı da kameradan telafi edilebilecek düzeyde.İlgi görmemesinin tek nedeni Türkiye’de ki anlamsız marka fanatikliği.Ayrıca Sony firması Canon ve Nikon gibi firmalara sensör üreten bir firma.Görüntü kalitesi üzerine uzmanlar

   Yanıtla
 • 4 Mart 2013 tarihinde, saat 12:33
  Permalink

  50mm f/1.4 mesela. 1.2 demiyorum bile. 1500′ lük dolarlık Zeiss’ ı almazsanız, Sony alternatifi daha ucuz olan Canon ve Nikon’ lardan epey geride kalite olarak…

  85 1.8 Canon mesela, ucuz ve harika bir lens.

  20 2.8 prime, 50mm kadar keskin.

  Bu arada, ben hem Sony, hem de Canon kullanıcısıyım.

  16-35 ya da 17-40 mesela, full frame uyumlu tabi. Canon 17-40 800 dolar, Sony 16-35 2000 dolar. 16-35 2.8 Canon ile, Sony arasında yine 500-600 dolar var.

  Sony’ ye güven olmuyor. Minolta’ yı aldıktan sonra senelerce Minolta flaşları ürettiler, şimdi gidip flaş kızağını değiştirdiler. Benim elimde üç flaş vardı, a99’a geçsem ya abuk sabuk adaptör arayacaktım, ya da elimde patlayacaklardı…

  Hala 20 senelik Minolta tasarımlarını üretiyorlar.

  Canon’ un 10 senelik Ultrasonic lensleri netlerken ses çıkarmıyor, SSM hariç, SAM’ lar bile gemi motoru gibi.

  Minolta, fotoğraf çeken insan için makina üretiyordu. Bendeki Dynax makinaların üstüne SLR tanımam. Ama Sony, elektronik oyuncaklar alanlar için makina üretiyor. Makinaları ergonomik değil ve yaptıkları şeyleri neden yaptıklarını anladıklarını sanmıyorum. “Videoda çok iddialıyız” diye çıkacaksın, ama adam gibi fiyatı olan, adam gibi SSM lensin olmayacak. Işık duyarlılığı için full frame alıyor insanlar, bunu anlamayıp piyasadaki en kötü full frame’den %30 daha kötü ISO performansı olan full frame çıkaracaksın.

  Ha, Canon da, Nikon’ da matah makinalar yapmıyorlar. Pentax, birkaç sene önce full frame çıkarsa, diğer markaların yüzüne bakmazdım. Nikon ve Canon’ un full framelerinde hala hareketli ekran yok mesela, affedilir saçmalık değil.

  Hele Türkiye’ de Sony almak hiç mantıklı değildi; şimdi yavaş yavaş yan sanayisi yaygınlaşmaya başladı. Canon – Nikon sahipleri 250 TL’ ye full fonksiyonel flaşlar alırken, biz vasat Sony flaşları 4 katına aldık.

  “2.el Minolta alsaydın” demek çözüm değil tabi. En kabadayı flaşın ampulü 5.000′ de ölüyor, ondan sonra başımıza ne geleceği soru işareti…

  A55′ in vizör lastiği kayboldu, Türkiye’ de kimsede yok, millet artık teşhirdeki makinalardan söküyor, siparişle Belçika’ dan getirttim 15 günde.

  Minolta olmasa, piyasada doğru dürüst ikinci el Sony lens yok; olan da zaten Minolta’ nın 20 senelik tasarımları.

  NEX’e hiç girmeyeyim, facia. 6000 dolara FS100 kamera aldık, en pahalı NEX lensiyle aldığımız görüntü kalitesi, makinanın kapasitesinin üçte biri. LE-EA2 aldık mecburen, Sony ve Minolta’ ları kullanmak için.

  Bir de NEX-3′ üm var, Sony’ nin yaptığı en güzel şey, aldığımdan beri üstünde SR mount Minolta 50 1.4 takılı, başka birşey takmaya kıyamadım. Ufacık makina ama adam gibi lensi yok. Ama MFT alsaydım, dünyanın en iyi lensleri elimin altında olacaktı.

  Yanıtla
 • 24 Mayıs 2013 tarihinde, saat 20:50
  Permalink

  Bana cz 24-70mm ve cz 135mm yeter. Tam aksine ben de bu lensler için Sony almak istiyorum. CZ 24-70mm ile Canon-Nikon arasında belirgin fark yoktur belki ama 135mm’de CZ ile boy ölçüşemezler. Tabi benim lens tercihim böyle olduğu için bana Sony cazip geliyor. Diğer lensler için Canon ve Nikon fiyat/performans, bulunabilirlik ve de ikinci elde değer kaybetmemeleri açısından çok çok avantajlı. 135mm hatırına Sony sularında geziniyorum, değer mi, bence kesinlikle değer. Ama SLT sistemi canımı sıkıyor biraz.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.