SLR Serisi

Sony SLT Sistemi Nedir?

SLT Nedir?
SLT; sabit ve yarı geçirgen ayna sahip, DSLR’ye göre avantajları ve dezavantajları olan bir sistemdir.Dslr’den farklı olarak hareketli ayna barındırmaz.

SLT sistemi tanımadan önce dslr sistemi biraz tanıyalım…
DSLR de sensörün önünde fotoğrafı çekmeden önce görüntüyü vizöre ve netleme noktalarına ileten ayna vardır. ışığın tamamını yansıtır.
görsele bakalım:


Görüldüğü gibi dslr makinalarda ışık ayna vasıtasıyla vizöre gönderiliyor sonra denklanşöre bastığımız anda ayna hızla kalkıp perde açılıp fotoğraf çekiliyor.
Bu olay çok çok hızlı oluyor tabiki

Peki  SLT de ne oluyor?
SLT de hareketli ayna yerine sabit duran ve üzerine gelen ışığın %70’ini sensöre %30’unu vizöre gönderen yarı geçirgen ayna bulunur.


Böyle olması ne avantaj sağlıyor?
Yarı geçirgen ayna sayesinde makine daha yüksek seri çekim hızlarına ulaşabiliyor. örneğin slt A77 saniyede 12 tane 24mp lik fotoğraf yakalayabiliyor.
Video sırasında kesintisiz odaklama sağlıyor. performansı video kameraları aratmıyor.
Sistemde optik vizör bulunmuyor onun yerine elektronik vizör bulunuyor. elektronik vizör sayesinde makine sürekli canlı önizleme modundaymış gibi kullanılabiliyor. ayarlarda yapılan tüm değişiklikler anında vizörden görülebiliyor. beyaz dengesi, eksik veya fazla pozlama, kadraj eğikliği vs.
Giriş sınıfı çoğu dslr da olmayan %100 alan kapsaması sayesinde kadrajın tamamını görülebiliyor. sonradan fotoğrafa bakarken minik sürprizlerle karşılaşma ihtimalimiz azalıyor.

Peki dezavantajı yok mu bu sistemin?
Sabit aynanın getirdiği dezavantajlar da var tabi. En büyük sorun pil ömrü. Orta seviye bir dslr tek pille fabrika verisine göre yaklaşık 1000 fotoğraf çekebilirken slt makinalar yaklaşık 500-550 fotoğraf çekebiliyor. Ama forumlarda 1000 tane çekebildiğini söyleyenler var. İso performansını teorik olarak 1/3 stop düşürüyor. Ama sony nex5n de kullandığı yeni sensörünü artık yeni makinesi A57 de de kullanıyor. Bu sensör yüksek iso da “sınıfına göre” çok iyi bir performans gösterdiği için iso da problem olmaktan çıkıyor. Dpreview de yayınlanan örnek fotograflara bakılırsa nex5n den farksız gibi görünüyor.

Slt sistem hakkında özelliklerini kısaca öetleyen bir video:

Mesela 0:40 civarı +/- ev ayarlıyor. standart bir dslr da bu ayarı normalde vizörden görmemiz mümkün değil. Slt makinelerde vizörde aynadan gelen görüntüyü değil, elektronik vizörden gelen görüntüyü gördüğümüz için yaptığımız değişiklik anında gözlerimizin önünde

0:50 sn civarında slt ve dslr sistemlerin vizörlerini karşılaştırıyor. Sağdaki dslr vizörü. Karanlık ortamda pek birşey göremiyoruz malesef. Ama slt vizöründe çekeceğimiz görüntüyü gördüğümüz için aydınlık bir ortam var. Bunu hiç mi kötü yanı yok. Var tabiki. Karanlık ortamda slt nin vizöründeki görüntü fazla gürültülü(noise/gren) dür. Bu gürültü çekeceğimiz fotoğrafa yansımıyor tabiki. Apsc sensörün performansı neyse o kadar gürültü oluşuyor fotoğrafta ama çekmeden önce vizörde gürültü oluyor böyle bir durumda malesef.

Fully elecronic, faster, smarter, better diye de bitiriyor videoyu.  Bize birşey söylemek düşmez.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir