AynasızDuyurularHaberler

Sony Fotoğraf Makineleri İçin Kablosuz Tetikleme Sistemi Yolda

Sony, profesyonel ve ileri düzey amatör Sony fotoğraf makinesi sahiplerinin artan taleplerini karşılamak üzere yeni bir uzaktan kumandalı aydınlatma sistemini piyasaya sürdüğünü duyurdu. Sony’nin değiştirilebilir objektifli fotoğraf makinesi[1] ve harici flaş üniteleri[2] ile uyumlu olacak şekilde tasarlanan yeni aydınlatma sisteminde, FA-WRC1M kablosuz uzaktan kumandanın yanı sıra FA-WRR1 kablosuz kumanda alıcısı da bulunuyor.

sonywirelesssystemSistemin esnek olması, tamamen taşınabilir bir çözüm sunuyor. Böylece, düğün fotoğrafçıları gibi, yanında stüdyo aydınlatması taşıyamayan ama sıklıkla ilk çekimden itibaren mükemmel sonuçlar elde etmenin zorunlu olduğu mekanlarda çalışanlara avantaj sağlanmış oluyor.

Yaklaşık 30 metrelik azami menzile sahip yeni uzaktan kumandalı sistem, TTL, Manuel veya Grup modlarını kullanarak yapılan tüm çekim tiplerinde istisnai performans sunan son derece uyumlu bir kablosuz flaşlı çekim deneyimi sağlıyor. Toplamda 5’e kadar flaş grubunda yer alan azami 15 farklı flaş ünitesini[3] kontrol edebilen sistem, bu şekilde fotoğrafçıya proje için belirlediği vizyonu doğru şekilde gerçekleştirmek için farklı ayarlar ile deneyler yapabildiği muazzam bir kreatif özgürlük sunuyor.

Sistemi kullanırken, uzakta bulunan flaşlar üzerindeki çekim modu, flaş oranı ve pozlama telafisi, uzaktan 12459kumanda üzerinden kontrol edilebiliyor. Bu kumanda, her bir alıcı ile iletişim durumunun teyit edilmesine imkan vererek tek kişi veya küçük bir ekip tarafından gerçekleştirilen çekimlerde kullanışlı hale getiren büyük ve görülmesi kolay bir kontrol paneli ile donatılmış bir halde bulunuyor. Birden fazla fotoğraf makinesi ile uzaktan çekim yapabilme gibi ek bir fayda da sunması[4], sistemi özellikle spor ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı ile uğraşanlar için kullanışlı kılarak en kritik anlarda çok farklı açılardan çekim yapabilmeye imkan veriyor.

Yeni aydınlatma kontrol sistemi, saniyenin 1/250’sine[5] varan flaş senkronizasyon hızları elde edebilirken yüksek hızlı senkronizasyon da (HSS) sağlayabiliyor. Flaş düzeyi, 1/3 EV adımlar ile 25’ten fazla adımda (1/1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32, 1/64, 1/128, 1/256) kontrol edilebiliyor[6].

Yeni sistem, dinamik aydınlatma efektleri için her bir flaş istasyonunda kontrol edilebilen birden fazla ışık kaynağı gerektiren spesifik kompozisyonlar yaratan fotoğrafçılar için tasarlandı. Tamamen radyo dalgaları ile uzaktan kontrol edilen bir sistem sunulması, kullanıcının güçlü güneş ışığı veya fiziki engellerin soruna yol açabildiği Kızılötesi tetiklemenin sınırlamaları konusunda endişe duymaması anlamına geliyor. Sistem, farklı koşullarda kullanım için nem ve toza karşı da dayanıklı[7].

Yeni sistem, 2016’ın 3. Çeyreğinden itibaren Türkiye’de temin edilebilecek.

Sony-Radio-Wireless-System-03

[1] Planlanan yazılım güncellemesi ile α7 II / α7R II / α7S II. Basın bülteninin yayın tarihi itibariyle, Ağustos 2016’da yapılması planlanmaktadır
[2] Çok Ara Yüz Yuvalı Flaşlar: HVL-F60M/F43M/F32M. Otomatik Kilitlenen Aksesuar Yuvalı Flaşlar HVL-F58AM / HVL-
F43AM / HVL-F42AM sadece Manuel modda. Opsiyonel yuvalı adaptör ADP-MAA gereklidir
[3] GRUP modunda, maks. 5 grup, TTL veya MANUEL modda 3 grup
[4] Çoklu Terminal Bağlantı Kablosu gereklidir. Ayrıca satılır.
[5] Fotoğraf makinesinin teknik özelliklerine bağlıdır
[6] Flaş modelinin teknik özelliklerine bağlıdır
[7] Her ne kadar tasarım nem ve toza dayanıklı olsa da, olumsuz hava koşullarında kesin koruma garanti edilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir