İncelemelerLensler

SONY FE 24-105MM F4 G 0SS İNCELEMESİ

Yeni E Mount FE 24-105mm F4 G OSS Standart Zoom, kompakt tasarım ile ciddi bir fotoğraf ve video performansı Sunuyor.Bu yazımızda Sony FE 24-105 mm f4 g oss incelmesi yapacağız. bu yazıyı hazırlayan Sony Alfa Kulüp Forumdan Cem Kıvırcık Beye Çok teşekkür ederiz.

Sony, genişleyen full frame E mount lens yelpazesinin en son üyesi, FE 24-105mm F4 G OSS Standart Zoom’un (model SEL24105G) çıkışını duyurdu.

Yaygın olarak kullanılan 24 ila 105mm odak uzaklığı aralığını kapsayan yeni full frame lens, sınıfındaki en hafif tasarım[i] ile olağanüstü G Lens™ görüntüleme performansı sunarak, çok yönlülüğü ve kullanılabilirliği en üst düzeye çıkarıyor. Dolayısıyla FE 24-105mm F4 G OSS; aralarında manzaralar, portreler, düğünler ve daha fazlası da için çok yönlü çekim amaçlı kullanılabiliyor. Bu lens aynı zamanda hızlı, hassas ve sessiz otomatik odaklama yeteneklerine sahip olmasıyla da, Sony’nin kapsamlı E mount fotoğraf makineleri yelpazesini ideal şekilde tamamlıyor.


Yüksek Optik Performans ve Olağanüstü Çözünürlük

Sony’nin yeni FE 24-105mm F4 G OSS lensi, bir yandan tüm zoom aralığı boyunca köşeden köşeye mükemmel netlik sağlarken diğer yandan da tüm odak uzaklıklarında harika şekilde oluşturulan ‘bokeh’ veya arka plan bulanıklaştırma üretiyor.

Bu yüksek görüntü kalitesi, ikisi yüksek hassasiyetli AA (gelişmiş asferik) mercek olmak üzere, dört asferik lens elemanına sahip gelişmiş optik tasarım sayesinde mümkün hale geliyor. Aynı zamanda, renk sapmasını minimize etmek ve en üst düzeyde çözünürlüğün yakalanmasını sağlamak üzere bahsi geçen asferik lens elemanları ile birlikte çalışan stratejik olarak konumlandırılmış üç ED (Ekstra Düşük Dağıtma) cam eleman da bulunuyor.

Parlama ve gölgelenmeyi minimize etmek üzere Sony’nin orijinal Nano AR kaplamasına sahip olan lens, tüm Sony G serisinde tutarlı şekilde bulunan yüksek kaliteli bokeh efektini güvence altına almak üzere dairesel diyafram açıklığından yararlanıyor.

Kompakt, Hafif Tasarım ve Çekim Esnekliği

Yeni SONY FE 24-105mm F4 G OSS lens, yaklaşık 663 gramlık ağırlığı ile sınıfının en hafif lensi olma özelliğini taşıyor. Sony’nin kompak E mount gövdelerinden biri ile bir araya geldiğinde, fotoğrafçı ve videograflara çekim esnekliklerini ciddi ölçüde artıran, çok daha mobil ve yönetilebilir bir fotoğraf makinesi sistemi sunuyor.

Kompak tasarım ve çok yönlü 24-105mm odak uzaklığına ek olarak, yeni lensteki 38,1 cm’lik minimum odak uzaklığı, yakın çekimlerde etkileyici detayları mümkün kılıyor. Aynı zamanda, elde yapılan çekimler sırasında, bulanıklığın olmadığı, net fotoğraflar elde etmeyi kolaylaştıran dahili optik görüntü sabitleme özelliğine de sahip.


Son Derece Gelişmiş ve Doğru Otomatik Odaklama

Hızlı hareket eden nesnelere yetişebilmek için, yeni standart zoom lenste, lensin odak gruplarının yüksek doğruluk ve çok az ses ile hızla konumlandırılmasını sağlayan bir DDSSM (Doğrudan Sürücülü SSM) sistemi de bulunuyor. Tüm odak uzaklıklarında sabit F4 diyafram aralığı ile bir araya gelen bu gelişmiş sistem, SEL24105G’yi hem fotoğraf hem de video çekimleri için mükemmel bir seçenek yapıyor.

Yeni standart zoom lensin sahip olduğu kişiselleştirilebilir odak sabitleme butonu, toz ve neme dayanıklı tasarımı ile toz, su, yağ ve diğer kirleticilerin minimize edilmesini sağlayan flor kaplama da, lensin çok yönlülüğüne katkıda bulunuyor.

Sony FE 24-105mm f4 Olumsuz Yönleri

İncelemelerde geniş açı ve dar açılar arasındaki düzlem bozulması (distortion) belirginliği göze çarpıyor. Geniş açıda diyafram değeri en açıkta köşelerde kararma (vignette) baya baya belirgin. Bu kararma da sanki ff makineye crop lens takılmışcasına koyu gözüküyor. Biraz hayal kırıklığı yaratıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir