SLR Serisi

ND filtreler ne zaman ve nasıl kullanılır?

ND filtre ne işe yarar?
ND filtreler fotoğrafçıya pozlama için çok büyük kolaylık sağlar. Filtre ışığın kamera sensörüne ulaşmadaki hızını azaltır böylece fotoğrafçıya daha fazla süre yüksek diyafram açıklığında pozlama yaptırır.

Diyafram açıklığını azaltarak ışığın hızını azaltmak yerine basitçe bir ND filtre ekleyerek pozlama süresini ayarlarız. Kolay ve kullanışlı olduğu gibi diyafram açıklığını azaltarak daha keskin görüntü yakalayabilir yada diyaframı iyice açarak sığ bir DOF elde ederiz.

ND filtreler fotoğraftaki renklere hiç bir şekilde etki etmez. Ne görüyorsak onu çekeriz. Bu polarize filtre ile karşılaştırdığımızda arasındaki büyük farktır.

Fotoğrafçılar genelde ND filtreyi su fotoğrafları çekerken kullanır böylece ipeksi ve pürüzsüz görüntü elde ederler. ND filtre kullanılmadığı zaman bir çok kamera aynı etkiyi yakalayacak kadar düşük diyafram açıklığı elde edemez.

ND filtre kullanmanın diğer faydalarını sıralayacak olursak;
– Güneşli yani bol ışıklı bir ortamda alan derinliğini azaltır.
– Hareketli nesneleri bulanıklaştırır
– Daha geniş diyafram aralığı sunar.


mage courtesy of TropicaLiving http://www.flickr.com/photos/tropicaliving/3667880356/sizes/o/in/photostream/

Dereceli ND Filtre Nedir?
ND filtre ile aynıdır fakat dereceleri vardır. Yani ND etkisi filtrenin tamamını kapsamaz, adında da anlaşılacağı gibi derecesine göre yavaş yavaş azaltır.
Genelde fotoğrafçılar gökyüzünü karartırken manzarayı olduğu gibi bırakmak isterler. Bunu yapmak için filtreyi yukarı aşağı hareket ettirerek manzarayı ND etkisi dışında bırakırlar.Dereceli ND filtreyi kullanırken şöyle bir dezavantaj ortaya çıkar, manzara her zaman düz bir çizgi şeklinde olmadığı için bazen filtrenin etkisinde kalabilmektedir.
Amacınıza göre farklı şekilde çalışan dereceli ND filtreler satın alabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde dereceli ND filtre kullanımına bir örnek. Sol taraftaki fotoğraf filltresiz çekilmiş sağ taraftaki fotoğraf ise 2 duraklı GND ile çekilmiştir. Görüldüğü üzere gökyüzü ne kadar da muhteşem.

Resim
Image courtesy of Jez B http://www.flickr.com/photos/20509716@N … otostream/

Dereceli ND filtrelere birkaç örnek
Resim
Resim
Resim
http://www.ebay.com/itm/6pcs-ND2-ND4-ND … 679wt_1163
http://photo.tutsplus.com dan alıntıdır

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir