İncelemelerLenslerMakaleler

Eski Sigma Lenslerin SLT Makinelerde Odaklanma Problemi

Şimdiye kadar 2 lenste başıma geldi, o nedenle konu hakkında bilgisi olmayanları bilgilendirmek istedim:

SLT makineler üretilmeden önce piyasaya çıkmış ikinci el bir Sigma lens almayı düşünüyorsanız, SLT makine ile iyice test etmeden almayın, bu lenslerin azımsanmayacak kadar büyük bir kısmında odaklanma problemi oluyor. Sorun şu şekilde kendini gösteriyor:

Sigma Lenslerin SLT Makinelerde Odaklanma Problemi Belirtileri:

– Lensi makineye takıp odaklanma yaptığınızda, sorun yok gibi gözüküyor, otomatik odak alıyor.
– Eğer odak aldığınız yer yakınsa hemen her zaman otomatik odak başarılı da oluyor. Örneğin 10 mt.ye kadar odaklamalarda çoğu kez sorun görmüyorsunuz.
– Odak aldığınız mesafe uzaksa (özellikle sonsuza odaklıyorsanız), odak almış gibi gözüküyor ama fotoğrafı çektiğinizde çoğu kez fotoğraf yeterince keskin çıkmıyor.
– Bu her zaman ve her mm.de olmuyor, ama sonsuz odaklamada ÇOĞU KEZ ve özellikle de geniş açılarda oluyor. Zoom lenslerde mm. daraldıkça odak bulma daha başarılı hale geliyor, mm genişledikçe odak daha başarısız oluyor.

Dikkatli ve tecrübeli değilseniz sorunu farketmeyebilirsiniz ve fotoğraftaki keskinlik kaybını lensin yetersizliğine verebilirsiniz, oysa sorun lensin keskin olmaması değil, doğru odak almaması. En iyi test yöntemi lensi en geniş açıya alıp, birkaç kez farklı yerlere odaklayıp sonsuza odaklanan fotoğfların netliğini kontrol etmek. Aynı fotoğrafı daha sonra bir de manual focus’la çekip kıyaslama yaparsanız sorun çok net olarak gözüküyor.

Sigma Lenslerin SLT Makinelerde Odaklanma Problemi ÇÖZÜMÜ

Sorunun çözümü kolay ve ucuz değil, lensin bayonet kısmının çipiyle beraber komple değişmesi gerekiyor. Esasında Sigma bu sorunu kabul etmiş ve yurtdışında ücretsiz değişim yapıyor ama ikinci el aldığınız çok eski bir lenste ne fatura bulabilirsiniz, ne bunu TR distribütörüne anlatabilirsiniz diye düşünüyorum, o nedenle bence parasıyla değişim dışında çok seçenek yok. Yine de şansını denemek isteyen yetkili Sigma servisi ile bir görüşebilir, ben hiç tenezzül etmedim.

Dışarda tamir ettirmek ise çok kolay değil, Hayyam civarındaki servislerin çoğu ne sorunu, ne sebebini, ne de çözümünü biliyor. Hatta aralarında bana “lenste sorun yok, bu lens en çok bu kadar net çeker, çekilen fotoğrafa fazla zoom yaptığın için net görmüyorsun” gibi profesyonel(!) görüş ifade eden azımsanmayacak kadar çok servis oldu. Öyle dediklerinde aynı fotoğrafı bir tane de manuel focusla çekip profesyonel(!) arkadaşları dumur etmek ayrı bir zevkse de, bu arkadaşların sorunu çözmesini beklemek haliyle imkansız oluyor. Sonuçta böyle bir durumla karşılaştıklarında o zaman “sigma’dan özgür anlar” deyip, lensi sirkeci’deki özgür foto’ya götürmenizi öneriyorlar, nitekim benim durumda da gerçekten sorunu orası çözdü.

Tamir masrafı (geçen seneki fiyatlarla) 150-TL civarı. Lensin bayonet kısmı ve chip’i komple değişiyor ve SLT ile uyumlu bir yazılım yükleniyor. Bu şekilde sorun tamamen çözülüyor. Ama tabii ikinci el bir lense bu kadar masraf yapmak hoş olmuyor. Alternatif olarak lensi SLR sony ile kullanabilirsiniz, ki onlarda bu sorun olmuyor veya SLT ile kullanırken manual odak yaparak kullanabilirsiniz.

Bu durumda ben bir kez Sigma 10-20, bir kez de Sigma 18-50 2.8’de karşılaştım. 10-20 şu anda kullandığım lens ve tamir ettirdim, 18-50 benim lensim değildi sorunu gördüm ve almadım. Ancak sorun bu lensler sınırlı değil, eski sigmaların çoğunda olabiliyor. 

Sigma Lenslerin SLT Makinelerde Odaklanma Problemi hangi lenslerde Var

İkinci el bir Sigma alacaksanız öncelikle dyxum.com’da lensin sayfasında girmenizi öneririm. Örnek:
http://www.dyxum.com/lenses/Sigma-10-20 … ns225.html
Oradan:
1- Lensin üretim tarihine bakın, eğer lens SLT’ler piyasada çıkmadan üretilmişse sorun olma ihtimali yüksektir.
2- Aynı sayfada “SLT compatible:” kısmına bakın. Sorun çıkarabilecek lensler için orada bir uyarı oluyor. Örneğin:
http://www.dyxum.com/lenses/sigma_advisory.asp
O uyarı 77 ve 65’ler için yazılmışsa da, sorun o makineler özgü değil, tüm SLT’leri kapsıyor. Örneğin benim A35’te de oluyor.
3- Lensi almadan önce mutlaka SLT makine ile test edin. Test ederken farklı mm.lerde, farklı yerlere birkaç kez odak alın. Özellikle sonsuz odağı geniş açıda test edin. Bir kez doğru odak almasına kanmayın, birkaç kez odak alın. Aldığınız fotoğrafı bir de mutlaka manual focus’la çekin ve ikisi arasındaki netliği kıyaslayın. Satıcı/servislerin bu lens daha net çekmez sözüne de kanmayın. ;) 

Örnek Fotoğraf, %100 crop:

Snap1
Sigma Lenslerin SLT Makinelerde Odaklanma Problemina örnek fotoğraf

Yazar: Sinan

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir