İncelemelerVideo

Ertan GÜLER Sony A7S2 ISO Karanlık Oda Testi

ekran-resmi-2016-10-12-12-29-45Konuğumuz Ertan GÜLER.
Yaklaşık 5 yıldır tv programları, belgesel ve kurumsal tanıtım filmleri gibi birçok projenin içinde kameraman olarak görev yapmaktadır.
Çalışmalarının tamamını aynasız makinalar ile yapmakta. Nedeni ise cihazların ergonomik ve ekonomik açıdan daha cazip olması olarak gösteriyor.

Sony A7 S2 ye nasıl geçtiğini ve performansını kendi ağzından dinleyelim.
Geçtiğimiz hafta 3. makinam olan SONY A7S2’yi Deniz Hocamın elinden teslim aldım. Tabiri caizse ateş kırmızısı bir Ferrari almış kadar heyecanlandım. Sanırım bu durum yeni cihaz alan herkeste aynı oluyor..

Geride kalan 1 hafta bulduğum her boş vakit cihazı yakından tanımakla geçti diyebilirim. Gece gündüz farklı ışık ortamlarında hem fotoğraf hemde video çekimleri yaptım ve en çok etkilendiğim 29 saniyelik karanlık oda ISO performans testini sizlerle paylaşmak istedim.

Video neredeyse sıfıra yakın ışık alan bir oda da çekildi. Lens olarak Samyang 85mm T1.5 kullandık. Cihaz standart 4K video ayarlarındayken ISO değerini 16.000 e çekmek durumunda kalmıştık. Aynı ışık ortamında hiçbir değişiklik yapmadan cihaz ayarını S-LOG3 S-GAMUT moduna aldığımızda ISO değeri 4.000 yeterli oldu. Çekim sırasında ekrandan gördüğüm gren türü yoğun sisli doku bir an “Sanırım şartları fazla zorladık” hissine kapılmamıza neden olmadı desem yalan olur.

Edit için Adobe Premiere CC 2015 kullanıyorum ve color kısmında hazır bulunan lut’lardan birini tutup videonun üzerine sürüklediğimde ortaya çıkan görüntüye bir an inanamadım.

Sonuç itibariyle fiyat performans değerlendirmesine bakacak olursak doğru tercih yaptığımı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Gelenek haline gelmiş alışkanlıklar hepimizde var, tabuları yıkmak kolay olmuyor. Aradığınız muhteşem ISO performansına sahip 4K kayıt yapabilen Dslr ise Sony A7S2’yi birebir test etmeden karar vermeyin derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir