DuyurularİncelemelerMakaleler

A7 – A7R Işık Sızması ve Çözümü

Öncelikle bu yazıyı hazırlayan Türkiye’nin ilk A7 kullanıcısı olan Mehmet KODALAK beye teşekkür etmek istiyorum.

Her ne kadar Sony problemi kabul edip mühendislerimiz çözüm üzerinde çalışıyor dese de, henüz resmi bir çözüm açıklanmadı. Açıklanır açıklanmaz burada sizinle paylaşıyor olacağım.

IŞIK SIZMASI

Herkese Selamlar;
Sony bize küçük Full Frame (Tam Kare) bi makine yaptı ve önümüze koydu, peki bu makine ne kadar güzel? Ne kadar iyi? Kullanıcıları tatmin etti mi? Sorunları var mı? Görüntü kalitesi nasıl? Olası sorunlarda çözümü varmı? Gibi gibi gibi…… sorular aklımıza geliyor.

Son zamanlarda internet ortamında dolaşan bir söylenti var; ‘’Işık Sızması’’ peki gerçekten var mı? Yoksa kullanıcıların uydurması mı? Evet gerçekte böyle bir sorun var her na kadar Canon 5D mark III’deki ve Fuji XT-1’deki kadar olmasada yine de var.

Sony A7 - A7R Light Leaking

Daha önce paylaştığım güzdüz ND filtre ile yapılan uzun pozlama fotoğrafıma yorumlar gelmişti ‘’Renklerde sanki solukluk var’’ tarzı o zaman küçük çaplı araştırmalarımda karşıma bişey çıkmamıştı fakat sensörün bi yerden ışık aldığından emindim bunu ilk zamanlar kullandığım manuel lens adaptörüne bağladım (sanırım öyle demek geçti içimden) fakat daha sonra aldığım SEL 30mm Makro objektifi de uzun pozlamada meydana çıkan renk sapmaları kafamı karıştırdı biraz araştırma biraz da bir şahsın uyarısı üzerine denemeler yaptım ve sonuç pek istediğim gibi olmadı maalesef. İlk tezim doğru çıktı ve sensöre bir yerden ışık giriyordu 1 hafta boyunca fotoğraflar çektim, ışığın girdiği yeri bulmaya çalıştım ve nihayetindede buldum.

Tam olarak lensin bağlandığı noktada ışık sızması vardı.
Sony A7 - A7R Light Leaking

Bu nokta her makinada bayonet kısmında (altta üstte yada yanda) farklı yerlerde olabilir hatta bazı modellerde ışık sızması yok mesela Ahmet Kamil arkadaşımızın makinasında yok. İnternet ortamında dolaşan makinaların çoğu da A7r modelli makinalardır.
Şimdi size fotoğrafları sırasıyla veriyorum ve fotoğrafardaki notları okuyarak olayın ciddiyetini anlayabilirsiniz.

Işık Sızması Belirtileri ve Örnek Fotoğrafleri

Sony A7 - A7R Light Leaking

 

Sony A7 - A7R Light Leaking

Sony A7 - A7R Light Leaking

Sony A7 - A7R Light Leaking

Sony A7 - A7R Light Leaking

Sony A7 - A7R Light Leaking

Sony A7 - A7R Light Leaking

Sony A7 - A7R Light Leaking

Sony A7 - A7R Light Leaking

Şimdi ikinci el ya da sıfır makine alacaksanız ve bu sorunun var olup olmadığını nasıl öğreneceksiniz?

Işık Sızması Nasıl Öğrenilir

İlk önce imkanınız varsa gece sokak lambalarının veya sabit ışıkların olduğu bir yerde 30sn. uzun pozlama yapmanız gerekli yaptığınız uzun pozlamada gibi sokak lambalarının kenarlarında flare ve renk sapmaları oluşuyosa makine ışık sızdırıyor demektir..

 

Sony A7 - A7R Light Leaking

Uzun pozlama imkanınız yoksa; yanınıza bir el feneri veya akılla telefonunuzun flaşını el feneri gibi kullanarak bakabilirsiniz. Makinayı M moduna alın objektif takılı vaziyette objektifin kapağını çıkarmadan perde hızını 15sn pozlamaya alın diyaframı en kısık pozisyona getirin f20 gibi ve ISO yu maksimum değere alın 25600 gibi şimdi ışık kaynağını sabit bir noktaya tutmak koşuluyla deklanjöre basın ve pozlamanın bitmesini bekleyin, pozlama bitince eğer siyah bir fotoğraf çektiyseniz ışık sızması yok demektir.

Sony A7 - A7R Light Leaking

 

Yukarıdaki gibi bi fotoğraf çekmişseniz ışık sızması var demektir.

Gelelim Işık Sızmasının Çözüme;

Işık sızması var olduğunu tespit ettiniz ve o bölgeyi herhangi bişeyle kapatmanız gerek ki ışık içeri girip fotoğraflarınızı berbat etmesin. Bununla ilgili çeşitli yöntemler var, kimisi saç lastiğini o bölgeye takmış, kimisi siyah elektrik izole bantla bantlamış, kimisi de silikon çekmiş 🙂 (siz asla silikon çekmeyin) Tavsiyem herhangi bir nalbur veya o tarz ürünler satan yerlerden temin ediceniz bir lastik (ben Bauhose’dan temin ettim) lastiğin çapının lensden küçük olmasına dikkat ederek aldığımız lastiği önce makinanın bayonetine takalım ve sonra lensi makinaya takıp lastiği tam ışık sızması olan bölgeye getirelim.

Sony A7 - A7R Light Leaking

 

Hepsi bu kadar fakat bunu her lens değiştirmede yapmalısınız. Sorun genelde uzun pozlamalarda karşımıza çıkıyor, uzun pozlama yapmıyorsanız fotoğraflarınızda sorun olucanı düşünmüyorum zira benim fotoğraflarımda yok..

Bu arada alıdığım lastiğin maliyeti 2 TL KDV, ÖDV, ÖİV, Vergiler, Genel Giderler, Nakliye, Müteahhit karı dahildir.

Bu durum karşısında Sony merkezde çalışan AR-GE mühendislerini ve uzun süre testini yapan kişileri şiddetle kınıyorum. Kaşıntılı adamım ve makinayı sevdim, makinayı satmamak için kendi kendime bir çok bahane ürettim ve azimle çözümü bulmaya uğraştım sanırım sonunda buldum ve makinamı kullanmaya devam edicem..

Işık Sızması Diğer Çözümü:

(Düzeltme: bu kısım daha sonradan eklenmiştir.)

Sony bu sorunu kabul etti ve çözüm için açıklama beklemeye başladık, bugün gerekli açıklama alphaturk forumunda yapıldı.

Makinesinde, bu sorun olan arkadaşlar, Pazartesi (17-03-2014) gününden itibaren, aşağıdaki servislere başvurabilirler.


Avrupa Yakası Mekel
Süleyman Seba Cad. Acısu Sk 1/B, Akaretler/İstanbul
0 212 260 4677

AnadoluYakası Sentez
Moda cd. Ağabey sk. No:35 Moda / Kadıköy / İstanbul
0216 414 52 51

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir